سیزدهی متفاوت همراه خانواده

نوروز امسال هم به سنت باستانی «سیزده بدر» رسید ، همان که هر ساله همه ما را به سمت دامان طبیعت می کشاند تا سبزه هایمان را به آب بیاندازیم و آرزوهای زیبا کنیم. امسال هم چون هر سال می‌توانیم این تعطیلات را با یک اتفاق خوب که البته معنوی و ماه رمضانی هم هست، به پایان ببریم. در این گزارش با ما همراه باشید.

گروه زندگی ـ زهره سعیدی: «مامان حالا که ماه رمضونه، یعنی ما نمی تونیم سیزده به در بیرون بریم؟ ، کمی فکر می‌کنم و می‌گویم : چرا نمی‌تونیم؟ قطعا می‌تونیم اتفاقا خیلی قشنگ تر و لذت بخش تر از همیشه میریم به دامان طبیعت.» باز سوال می‌کند: «یعنی کجا می ریم، کی میریم؟» سوالاتش پایان ندارد. «هر پارکی که دوست دارید، فقط یک کم دیرتر یعنی از صبح نمی ریم، از ظهر به بعد میریم و تا شب هم می مونیم.» یک هورای بلند می‌کشد . به این فکر می کنم حالا چه برنامه ای برای  این سیزده بدرِ ماه رمضانی تدارک ببینم .

بالاخره نوروز ۱۴۰۲ هم به آیین باستانی سیزده بدر (روز طبیعت) رسید. خانواده ها برای حضور در طبیعت در سیزده بدر از چند روز قبل برنامه ریزی می‌کنند تا پیک نیک بروند حتی دوره کرونا هم شاهد بودیم که مردم از خانه ها خارج می شدند، در حیاط جمع می‌شدند یا به پشت بام ها می‌رفتند و خلاصه همراه خانواده شان این روز لذت بخش را خوش می گذراندند. امسال شاهد نوع دیگری سیزده بدر هم هستیم که در ماه مبارک رمضان قرار گرفته و به هرحال حرمت نگه داشتن این روز برای روزه داران نیز واجب است.

شاید الان برخی تصور کنند نمی توانند امسال سیزده خود را در طبیعت بدر کنند اما با یک برنامه ریزی ساده و جذاب می توان خیلی راحت هم به روزه داری رسید و هم به تفریح آخرین روز نوروز . اما چطور؟ این گزارش را دنبال کنید.

*زمان و مکان گذراندن روز طبیعت

حجت الاسلام علی آبادیان کارشناس مذهبی و خطیب درباره تلفیق تفریحات نوروز و آیین مذهبی در ماه مبارک رمضان می‌گوید: خوشبختانه مردم در این ایام به خوبی همه چیز را با ذکاوت و هوشمندی مدیریت کردند و اجازه ندادند که در نوروز نیز حرمت ماه رمضان از بین برود، همین اندازه برای سیزده بدر و تفریح آن نیز می تواند از سوی مردم مدیریت شود مثل اینکه روزه خواری در ملاعام صورت نگیرد.

بچه ها به خوبی می توانند در پارک ها و مکان های عمومی بازی کنند و تفریح نیز وجود داشته باشد و بزرگترهایی که  روزه دارند در پارک افطار کنند. 

پارک ها مکان های مناسبی برای گذراندن سیزده بدر هستند به خصوص اینکه توصیه می‌شود مکان هایی نزدیک به منازل برای این روز در نظر گرفته شود تا شاهد بار ترافیکی کمتری هم در سطح شهرها باشیم.

خانواده ها با دعوت از هم برای گذراندن سیزده بدر می توانند زمان افطار در کنار یکدیگر زمان فرحبخش و معنوی را بگذرانند و در کنارش همراه بچه ها ، نوجوان ها و جوان ها خوش بگذرانند و بازی کنند. قطعا مسافران نوروزی در شهرهای مختلف نیز می دانند که باید حرمت ماه روزه داری را رعایت کنند تا زمان افطار برسد.

برخی از خانواده ها به دلیل داشتن سالمند در منزل یا بیمار نمی توانند روز طبیعت بیرون از منزل بروند، برای اینها نیز توصیه می شود که مکان خاصی را در حیاط خانه، پشت بام یا حتی خود منزل در نظر گرفته شود، شکل آن به حالت تفریح تزیینی در بیاید و با خوراکی های خاص زمان افطار و پس از آن افراد شکل و شمایل سیزده بدر را برای خود ایجاد کنند.

در کنارش به راحتی می توان بازی های خاصی نیز که در منزل می توان انجام داد، تدارک دیده شود بازی هایی که به تحرک کمتری نیاز دارد مثل بازی های فکری، پانتومیم و چیزهای دیگر که همه را به هیجان می آورد.

اگر قرار است سالمندان را همراه خود به مکان های باز مثل پارک ها ببریم حتما مواردی را رعایت کنیم مثل اینکه از نشستن در مکان هایی که آفتاب مستقیم دارد بپرهیزیم برایشان صندلی خاص و پتو تدارک ببینیم و همینطور برای هوای سرد لباس گرم همراه داشته باشیم، تغذیه مناسب آنها را نیز در نظر بگیریم و از غذاهای فراوری شده و فست فودها برای خوردن آنها بپرهیزیم. بعلاوه اینکه اغلب سالمندان داروهای خاص خود را مصرف می کنند اینها را نیز به همراه خود داشته باشیم تا سر زمان مناسب ، داروهایشان را استفاده کنند. 

 

*برای شرایط آب و هوایی مختلف آماده باشیم

فصل بهار عموما به تغییر و تحولات جوی سریع مشهور است به خصوص اینکه اکثر شهرهای کشورمان نیز درگیر آب و هوای ابری و بارانی در این ایام هستند به همین دلیل برای رفتن به سیزده بدر می بایست تدارکات خاصی هم داشته باشیم که اگر دور از منزل حضور پیدا می‌کنیم از لباس گرفته تا وسایل گرمایشی و چیزهای دیگر آمادگی آن را داشته باشیم و غافلگیر نشویم.

حجت الاسلام آبادیان در ارتباط با دیگر حسنه در این ایام می‌گوید: «سیزده بدر زمان خوبی است برای اینکه برخی از اقواممان را نیز همراه خود کنیم و از آنها دعوت کرده به منزلمان بیایند و یا اینکه آنها را با خود به مکان هایی مثل پارک ها ببریم و زمان افطار آنها را میهمان کنیم که هم سنت حسنه صله رحم را به جا آورده ایم و دید و بازدید و هم افطاری داده ایم.

در کنارش می توانیم فهرستی برای بازی های مختلف به همراه بچه ها بچینیم و پس از افطار در کنارشان به بازی های مختلف بپردازیم.

در نهایت نکته دیگری که باید در نظر داشته باشیم توجه به محیط زیست اطرافمان است ، هر جا که می رویم توجه به تمیزی محیط کنیم  و زباله ها را به سطل های اشغال بیاندازیم و در واقع محیط زیست خود را آلوده نکنیم که ما در آینده بدان بسیار نیاز داریم.»

در نهایت اینکه در واپسین روز تعطیلات نوروز تلاش کنیم لحظات لذت بخشی را در کنار خانواده ،دوستان و اقوام به همراه سلامتی و رعایت موارد کرونایی  و به دور از فعالیت های پرخطر و همینطور رعایت شئونات مذهبی داشته باشیم و پس از آن برویم به سراغ یک آغازی دیگر در سال ۱۴۰۲.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید