احتمال آغاز موج نهم کرونا تقویت شد

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به افزایش چشمگیر موارد بیماری کرونا طی یک ماه اخیر از احتمال آغاز موج نهم بیماری در کشور خبر داد.

سید احمد طباطبایی، درباره وضعیت کنونی کرونا در کشور در گفت‌و‌گو با ایرنا اظهار داشت: به نظر می‌رسد موجی که پیش‌تر در اروپا و کشورهای غربی رخ داده بود اکنون در ایران در حال وقوع است. با توجه به میزان مراجعه بیماران به مطب‌ها و بیمارستان‌ها متأسفانه به نظر می‌رسد با پیک جدیدی از کرونا مواجه خواهیم بود.
وی ادامه داد: این احتمال وجود دارد که این افزایش موارد آغاز موج نهم بیماری باشد اما این موضوع باید به تأیید آزمایشگاه‌های مربوطه برسد اما در مقایسه با یک ماه قبل، افزایش مراجعات کرونایی به وضوح قابل مشاهده است.
طباطبایی افزود: البته خوشبختانه علائم فعلی بیماران در مقایسه با موج‌های قبلی کرونا شدید نیست اما، نمی‌توان گفت با افزایش موارد بیماری مواجه نبوده ایم. علت این موضوع هم احساس آرامشی است که به مردم در مورد کرونا دست داده و آنها رعایت پروتکل‌های بهداشتی بویژه استفاده از ماسک را جدی نمی‌گیرند.
 این مقام مسئول تأکید کرد: هرچند علائم بیماران در افزایش اخیر بیماری کرونا شدید نیست اما با رؤیت هر علامتی، فرد بیمار باید از حضور در جمع خودداری کند تا تعداد بیشتری بیمار نشوند. درگیری سیستم تنفسی فوقانی، گلودرد، سر درد، بدن درد و مشکلات گوارشی علائم غالب بیماران در مدت اخیر است. اگر علائم بیمار شدید و جدی باشد حتماً باید به مرکز درمانی مراجعه کنند.
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: با وجود اینکه آمار موارد ابتلا و مرگ و میر کرونا افزایش یافته است اما این روند افزایشی به هیچ عنوان با روندی که به دنبال افزایش بیماری در موج‌های کرونا در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ شاهد بودیم، قابل مقایسه نیست. در حال حاضر تجمعات آخر سال و حضور در مراکز خرید بدون رعایت پروتکل بهداشتی می‌تواند سبب افزایش بروز بیماری شود. متأسفانه پس از هر اتفاق مهم یا تعطیلی و مناسبت‌های مختلف در کشور، با افزایش موارد بیماری مواجه شده‌ایم و احتمالاً تکرار مجدد این سناریو دور از ذهن نباشد چرا که حساسیت برای رعایت نکات بهداشتی نسبت به گذشته کاهش چشمگیری یافته است و تعداد کسانی که هنوز ماسک می‌زنند انگشت‌شمار شده است.
@tajrishonline

ما را دنبال کنید