تولید پودری که توان ضدویروسی ریه‌ها را افزایش می‌دهد

شیوع گسترده ویروس کرونا در چند سال اخیر همگان را از خطر ویروس‌های تنفسی آگاه کرده است. یک پودر قابل استنشاق می‌تواند به مقابله ریه با این ویروس‌ها کمک کند.
 به نقل از نیواطلس، پودر ضدویروس با تقویت لایه طبیعی مخاط ریه‌های کاربران، به افزایش موقت توان حفاظتی آنها کمک می‌کند.
سیستم تنفسی هر انسان با یک غشای ترشح کننده مخاط پوشانده شده که به طور مداوم ذرات استنشاقی مانند گرده، دود - و تا حد معینی - ویروس‌ها و باکتری‌ها را به دام می‌اندازد. این ذرات متعاقباً با بلعیده شدن مخاط یا سرفه از مجاری تنفسی خارج می‌شوند.
متأسفانه، ویروس‌ها اغلب می‌توانند از طریق لایه مخاطی راه خود را به درون بدن باز کرده و سلول‌های زیرین ریه را آلوده کنند. در اینجاست که پودر SHIELD (استنشاق کروی هیدروژل برای تقویت توان دفاعی ریه) به کمک افراد می‌آید. این پودر توسط دانشمندان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی ساخته شده است و متشکل از ریز
 ذراتی است که از ژلاتین ایمن مورد استفاده در صنایع غذایی و پلی اسید اکریلیک ساخته شده‌اند.هنگامی که ژل استنشاقی تجویز می‌شود و در معرض رطوبت دستگاه تنفسی و ریه‌ها قرار می‌گیرد، ریز ذرات متورم می‌شوند تا یک هیدروژل چسبنده تشکیل دهند که به لایه مخاطی ریه می‌چسبد. نفوذ به این سد تقویت‌شده برای ویروس‌ها بسیار دشوار است و بر روند تنفسی تأثیر منفی نمی‌گذارد. علاوه بر این، ژل به طور کامل در یک دوره ۴۸ ساعته تجزیه شده و از بدن خارج می‌شود. در آزمایش‌های انجام شده کارایی این ژل در برابر ویروس کرونا برابر با ۷۵ درصد بود و به مدت چهار ساعت پس از استنشاق مسیر ویروس را مسدود کرد. اثر آن پس از ۲۴ ساعت به ۱۸ درصد کاهش یافت.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید