یوزهای ایرانی به دنبال شکار شیرهای هارامبی

تیم‌های ملی فوتبال ایران و کنیا در جدالی دوستانه اما جذاب به مصاف هم خواهند رفت.

ریحانه اسکندری: تیم‌های ملی فوتبال ایران و کنیا ساعت ۲۰:۳۰ امروز در چارچوب بازی‌های دوستانه فیفادی در ورزشگاه آزادی به مصاف یکدیگر خواهند رفت.

این دیدار در شرایط خاصی برگزار می‌شود چراکه تیم ملی کنیا به دلیل محرومیتی که فیفا برای فدراسیون این کشور در نظر گرفته بود پس از نزدیک به ۵۰۰ روز بازی می‌کند. فیفا کنیا را به دلیل دخالت دولت در اتحادیه فوتبال این کشور محروم کرد. ۲۴ آبان ۱۴۰۰ در چارچوب رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، کنیا آخرین بازی خود را برابر «رواندا» برگزار کرد و در آن بازی ۲ بر یک برنده شد. جالب اینکه فیفا در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ نیز فدراسیون فوتبال کنیا را به دلیل دخالت دولت در فعالیت‌های فوتبال و عدم حل مشکلات مکرر فدراسیون خود از فوتبال بین‌المللی تعلیق شد. در مرحله اول ۳ ماه محرومیت وجود داشت که این ممنوعیت پس از موافقت کشور با ایجاد قوانین جدید لغو شد. در مرحله دوم هم تعلیق تا زمانی که فدراسیون به توافقاتی که قبلاً با فیفا به دست آمده بود عمل نکرد، باقی ماند.

هدایت تیم ملی کنیا بر عهده انگین فیرات ترکیه‌ای است. او در فاصله‌های سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۲ به صورت متناوب در تیم‌های سایپا، سپاهان و گسترش فولاد سرمربی بود و البته مرتبه اول به عنوان دستیار علی دایی در سایپا حضور داشت. همچنین او در زمان سرمربیگری دایی در تیم ملی ایران یکی از دستیاران او بود تا در سابقه وی مربیگری تیم ملی ایران هم دیده شود. فیرات ۲ سال است که سرمربی کنیا شده و با وجود آنکه تیمش از سوی فیفا محروم شد، اما ترجیح داد تا به قراردادش متعهد باقی بماند. او ابراز خوشحالی کرده که تیمش پس از نزدیک به ۵۰۰ روز بار دیگر بازی تدارکاتی انجام می‌دهد و ضمن تعریف و تمجید از تیم ملی کشورمان، گفته «بعضی‌ها هنوز از پیروزی مقابل ایران حرف می‌زنند؛ نمی‌دانم آن‌ها در کدام سیاره زندگی می‌کنند!» سرمربی کنیا یادآور شده ۵ سال در ایران از جمله تیم ملی کار کرده و کیفیت این تیم را به خوبی می‌شناسد و اینکه تیمش با یک تیم واقعاً درجه یک روبرو خواهد شد.

در مقابل تیم ملی کشورمان که در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به موفقیت خاصی نرسید و همانند ادوار قبلی در همان مرحله گروهی حذف شد، امیر قلعه‌نویی را جایگزین کارلوس کی‌روش کرد و امیدوار است که پس از عملکرد ناامیدکننده در جام جهانی، در تورنمنت جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ قطر نتایج به مراتب بهتری بگیرد. تیم قلعه‌نویی روز پنجشنبه برای اولین بار پس از جام جهانی به میدان رفت و با ارائه نمایشی درخور توجه با روسیه به تساوی یک بر یک رسید. این بار انتظار می‌رود تا تیم ملی کشورمان بتواند از سد حریفی که بیش از ۱۶ ماه مسابقه‌ای برگزار نکرده برنده از زمین خارج شود اما نباید این نکته را فراموش کرد که کنیا یکی از قوی‌ترین تیم های آسیاست و گزینه‌های هجومی بسیار خوبی دارد. مایکل اولونگا و مسعود جمعه مهاجمان آماده این تیم هستند و ولیکیمس اوچینگ، تدی آکومو، برایان اونیانگو، اریک اوتینگو، جوزف اوکومو، جانستون اوموروا و ریچارد اودادا از دیگر تفرات شاخص کنیا هستند.

تیم‌های ملی ایران و کنیا تنها دو بار با هم دیدار کرده‌اند که در هر دو نوبت «ستاره‌های هارامبی» پیروز شده است. فروردین ۱۳۷۶ و اسفند ۱۳۸۷ کنیا با نتایج ۳ بر صفر و یک بر صفر برابر تیم ملی کشورمان برنده شده است. ایران آخرین بازی خود را با روسیه به تساوی کشیده است. یوزها از آبان ۱۳۹۷ دو تساوی متوالی نداشته‌اند. مهدی طارمی سه گل از پنج گل اخیر ایران را به ثمر رسانده است که دو گل آن در جام جهانی ۲۰۲۲ مقابل انگلیس به ثمر رسیده است. آخرین بازی رسمی کنیا برابر رواندا بود که این تیم انجام داد و ۲-۱ پیروز شد. مایکل اولونگا در هر دو بازی آخر کنیا قبل از محرومیت گلزنی کرده بود.

تیم ملی ایران در آخرین رنکینگ فیفا ۷۷ پله بالاتر از کنیا بوده اما این حریف آفریقایی به دنبال این است که اولین بازی خود را پس از ۱۶ ماه با پیروزی رقم بزند، اما به دلیل کمبود زمان بازی جمعی و گروهی، بعید به نظر می‌رسد. تیم ملی ایران در بازی با روسیه نمایش بسیار خوبی داشت و بازی تهاجمی شاگردان امیر قلعه‌نویی نوید برتری مقابل کنیا را می‌دهد که روی کاغذ و بر اساس آمارها نسبت به روسیه تیم ضعیف‌تری شمرده می‌شوند.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید