قلعه‌نویی دست‌کم نیاز به ۶ بازی تدارکاتی دارد

کاپیتان اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: برای شکل گرفتن تیم ملی باید دست کم ۷_۶ بازی تدارکاتی انجام بدهیم.

حمید درخشان ، درباره تساوی یک بر یک دیدار ایران و روسیه، اظهار داشت: با توجه به اینکه اولین بازی خود را با کادرفنی جدید انجام داده و تغییراتی در ترکیب داشتیم، بازی بدی نبود‌. دیدار با روسیه فرصتی بود که امیر قلعه‌نویی نسبت به بازیکنان ارزیابی خوبی به دست بیاورد. حریف هم تیم استخوان‌دار، محکم و فیزیکی بود. نتیجه خیلی مهم نبود بلکه مهم این بود در این مسابقه تدارکاتی ارزیابی داشته باشیم‌ که داشته‌هایمان چیست و باید از آن‌ها چه استفاده‌ای کنیم.

وی افزود: تغییراتی که می‌توانید انجام بدهید، نوع بازی کردن، نوع سیستمی که می خواهید آن را آزمایش کنید و.... با ارزیابی در دیدارهای تدارکاتی به دست می‌آید. در نهایت باید به نقطه‌ای رسید که بتوان از آن خوب استفاده کرد. در بازی با روسیه تغییراتی در ترکیب داشتیم و برخی بازیکنان خوب لیگ برتر مثل محبی و مغانلو در ترکیب اصلی حضور داشتند. این خیلی خوب است که کادرفنی تیم ملی فقط به لژیونرها نگاه نمی‌کند و به بازیکنان لیگ برتر هم توجه دارد.

کاپیتان اسبق تیم ملی کشورمان تاکید کرد: در نهایت برای به دست آوردن شکل و شمایل یک تیم باید دست‌کم ۷_۶ بازی دوستانه دیگر انجام بدهیم. در آن حالت می‌توانیم نکات مدنظر سرمربی را به خوبی پیاده کرده و به اهداف‌مان برسیم.

درخشان درخصوص اینکه چه زمانی می‌توان شاهد به ثمر نشستن تغییرات ترکیب تیم ملی بود، گفت: مهم‌ترین رکن برای به ثمر نشستن این تغییرات، انجام بازی‌های تدارکاتی زیاد است. باید با تیم‌های خیلی خوب و با اصالتی که استخوان‌بندی خیلی خوبی دارند، فوتبال خوبی بازی می‌کنند، تیم را تحت فشار قرار می‌دهند و ... بازی کنیم. اینکه با هر تیمی بازی کنید و به صورت مثال با اختلاف بالای ۳ گل برنده شوید، خیلی نمی‌تواند عیار تیم ملی را مشخص کند.

وی ادامه داد: مهم این است با تیم‌هایی قلدری بازی کنیم. باخت به این تیم‌ها مهم نیست بلکه سبب می‌شود نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنیم تا با ترمیم و تقویت آن‌ها روز به روز بهتر شویم. انجام مسابقات تدارکاتی مهم‌ترین عاملی است که مربی می‌تواند از آن بهره‌برداری کند. در غیر این صورت از کیفیت بازیکنان اطلاع دارید اما باید در شرایط سخت آن‌ها را محک بزنید تا متوجه شوید آیا می‌تواند جوابگو باشد و کمک کند یا خیر؟

سرمربی اسبق پرسپولیس درخصوص دلیل تهاجمی بازی کردن ایران مقابل روسیه، گفت: فوتبال دنیا اکنون رو به جلو می‌رود. دیگر کسی نمی‌پسندد یک تیم مدام دفاع کرده و با گل کردن یک ضد حمله برنده شود. برنده شدن خوب است اما فوتبال را در دنیا به روز می‌کنند تا زیبایی‌اش زیاد شود و گل های زیادتری رد و بدل شود. ما هم باید این نکته را یاد بگیریم.

درخشان گفت: دیگر نمی‌توانیم به مصاف ژاپن برویم و با دفاع صرف برنده شویم. درصد به گل رسیدن از اتفاقات خیلی کم است. باید به حدی قوی عمل کنید که حریف در محوطه جریمه‌اش تحت فشار قرار بگیرد. مانند منچسترسیتی و سایر تیم‌هایی که با گردن کلفتی و اقتدار کار کرده و تاکتیک‌های مختلفی در بخش تهاجمی دارند باید کار کنیم تا برنده شویم. باید بازیکنان ما جدا از خوب دفاع کردن یاد بگیرند، در حمله هم خوب باشند. دفاع کردن اولویت دارد اما زیبایی فوتبال به این است که با خوب بازی کردن برنده شوید.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید