گذرگاه امنیت، پلاک ۴۴؛ یادی از شهدای میهن

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و توطئه‌هایی که به کشور تحمیل شد، در مقاطع مختلف تاریخ نظام اسلامی ایران، تعداد زیادی از مردم هستی خود را فدا کردند تا «ایران» و «مردم» باقی بمانند؛ این شخصیت‌ها «شهید» نام گرفتند.

 ۲۲ اسفندماه در تقویم ملی کشور روز «شهید» نام گرفته است. نامگذاری روز بزرگداشت شهدا در روز ۲۲ اسفند به علت مصادف شدن این روز با تاسیس بنیاد شهید است. بنیاد شهید به دستور امام خمینی (ره) در ۲۲ اسفند سال ۱۳۵۸ تاسیس شد و به همین دلیل شورای انقلاب فرهنگی، روز ۲۲ اسفند را برای این منظور انتخاب کرده است و از سال ۱۳۹۲ به طور جدی، این روز گرامی داشته می‌شود.

نامگذاری  ۲۲  اسفندماه به عنوان « روز بزرگداشت شهدا »، فرصتی گرانقدر است برای یادآوری رمز جاری ماندن یاد و نام شهدای والامقام، آن الگوهای ایثار و استقامت، شجاعت و شهامت و پاسداران حریم ولایت و همچنین تبیین و ترویج فرهنگ والای ایثار و شهادت و رسیدن به این تفکر مهم  که  ما امنیّت، آزادی،  استقلال و اقتدار و عزت امروز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و تمامی پیشرفت‌ها و داشته‌هایمان در این سال‌ها همه و همه را مدیون ایثار و از خودگذشتگی شهیدان والامقام و فداکاری ایثارگران سرافراز و صبر و وفای خانواده های معظم شهدا و ایثارگران هستیم و باید همواره قدردان و شاکر این عزیزان باشیم.

طی ۴۴ سال گذشته،نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران رخدادهای بسیاری را به خود دیده است و در هر یک از موقعیت‌ها، انسان و شخصیت‌هایی زیست کرده‌اند که با توجه به نوع آسیبی که برای کشورمان و جهان اسلام را تهدید قلمداد می‌شد همه  سرمایه‌هایشان را به معرکه نبرد و جبهه آوردند تا زندگانی‌ای با شرافت داشته باشند و در راه حفظ و اقامه این زیست متعالی یا پیروز شوند یا «شهید».

شهادت پربارترین و عمیق‌ترین و بالنده‌ترین واژه‌ای است که از شکوه و نورانیت و جذبه خاصی برخوردار است و با بار غنی و محتوای وسیعی که دارد، نموداری است از تکامل ایمان و عمل صالح و مقاومت و تمحیص و شناخت و مبارزه و جهاد. کلمه‌ای که به تنهایی، فرهنگی گسترده دارد که سطر سطر و جمله جمله‌اش گویای بعد والائی است در حیات بشر.فرهنگی که حرف حرفش از حضور، نظارت، آگاهی، دقت،انتخاب، روشن‌دلی،روشنگری، تسلیم، رضا، توکل، ایثار، تقوی، عبودیت و ایمان حکایت می‌کند.

شهدای «ترور»، «هشت سال دفاع‌مقدس»، «هسته‌ای» و «مدافعان حرم» از جمله شخصیت‌های انقلابی، حماسی، علمی و اسلامی ما هستند که بر اساس تکلیفی که احساس می‌کردند در راه تحقق آرمان‌هایشان به شهادت رسیدند.

نخستین شهید ترور یک ارتشی بود

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نخستین اقدام تروریستی توسط گروهک «فرقان» شکل گرفت که منجر به شهادت «سپهبد محمد ولی قره‌نی» شد. «حمید نیکنام» و هم مکتبی‌هایش روز سوم اردیبهشت ۱۳۵۸ این جنایت را انجام دادند. مزار این شهید در حرم حضرت معصومه (س) قرار دارد.

سرلشکر محمدولی قره‌نی، نخستین رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و همزمان عضو شورای انقلاب بود.

وی سال ۱۳۰۹ وارد دانشکده افسری شد و پس از کودتای ۲۸ مرداد به ریاست رکن دوم ارتش رسید. در مهرماه سال ۱۳۳۶ موفق به اخذ درجه سرلشکری شد ولی کمتر از یکسال بعد در تیرماه ۱۳۳۷ در پی کشف طرح کودتا علیه رژیم شاهنشاهی پهلوی دستگیر و پس از محاکمه و تحمل سه سال زندان از ارتش اخراج شد.

سپهبد قره‌نی در اواخر سال ۵۷ حمله عراق را پیش‌بینی می‌کرد و نگران شایعاتی بود که در آن روزها درباره تضعیف و حتی انحلال ارتش به گوش می‌رسید که ارتش ایران از هر سو هدف قرار گرفته بود، قره‌نی یک برنامه همبستگی مردم با ارتش ترتیب داد، سربازان در خیابان‌های پایتخت رژه می‌رفتند و شعار می‌ دادند: «ارتش فدای مردم» و گروهی از مردم در پاسخ آنها می‌گفتند:«مردم فدای ارتش.» هدف سرلشکر قره‌نی از این کار بردن ارتش به میان مردم و بالا بردن روحیه سربازان بود.

شهدای هشت سال دفاع‌مقدس

کمتر از ۲۰ ماه از سن نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران گذشته بود که ارتش بعثی عراق با ۱۲ لشکر و با حمایت مالی، اطلاعاتی تجهیزاتی کشورهای غربی، شرقی و عربی درصدد برآمدند انقلاب اسلامی ایران را از بین ببرند.

صدام در پی مشورت‌های نخبگان اطلاعاتی غربی و نظامیان خودش، به این نتیجه رسیده بود که می‌تواند با الهام و الگوگیری از حمله برق‌آسای رژیم صهیونیستی در جنگ اعراب و اسرائیل، سه روزه خوزستان و هفت روزه تهران را فتح کند. اما این استراتژی به جنگی بلند مدت و فرسایشی تبدیل شد که هشت سال به طول انجامید.

در میان شهدای دفاع مقدس اسامی فرماندهان و شخصیت‌های شاخص بسیاری به چشم می‌خورد، اما شاید در این بین ماجرای ۱۷۵ شهید خط‌ شکن و غواص عملیات «کربلای۴» به گونه‌ای دیگر در ذهن و خاطر مردم باقی بماند. چرا که خبر کاوش پیکرهای این شهدا که تعدادی از آن‌ها با دستان بسته به شهادت رسیده‌ بودند موجی از احساسات و عاطفه را در کشور ایجاد کرد که همه آحاد جامعه از هر قشر، مذهب و قومیتی را برای استقبال و بدرقه آنها بسیج کرد به گونه‌ای که برای همیشه به عنوان برگ زرینی از حضور همیشه در صحنه ملت ایران به یاد خواهد ماند.

شهدای هسته‌ای

با عبور از دوران  جنگ، فصل شکوفایی و جهاد علمی برای کشورمان گشوده شد. پژوهشگران و دانشمندان کشورمان با پشتوانه و امنیتی که شهدای دوران جنگ‌تحمیلی برای کشور به ارمغان آوردند پا در عرصه‌های نوین علمی نهادند. باید عطف این جهاد علمی را دست‌یابی به دانش صلح آمیز انرژی هسته‌ای معرفی کرد.

درخت دانشی که غربی‌ها و دشمنان ایران در پی خشکاندن آن بودند با خون شهیدان «مسعود علی‌محمدی»، «مجید شهریاری»، «داریوش رضایی‌نژاد» و «مصطفی احمدی‌روشن» آبیاری شد.

شهدای مدافع حرم

دسیسه‌های نظام سلطه و دشمنی استکبارجهانی در مدت پنج سال گذشته نیز موجب شد تا در راستای اجرای برنامه اسلام‌هراسی و نشان دادن چهره‌ای ترسناک از اسلام به مردم جهان، جنگی شبه‌مذهبی در منطقه خاورمیانه و کشورهایی همچون سوریه و عراق رخ بدهد که بازیگران آن یعنی داعش، با چهره‌های به ظاهر اسلامی و شعاری دینی اقدام به قتل و غارت کنند.

طغیان و سرکشی این گروه جنایت‌کار و تروریست برای بسیاری از مسلمانان و به ویژه جوانانی که جانشان به اسلام وابسته است و قلب‌هایشان به عشق ائمه(ع) می‌تپد قابل پذیرفتن نبود. برای همین تعدادی از آن‌ها در قالب نیروهای مستشاری و با عنوان «مدافع حرم» به این کشورها هجرت کردند و در کنار دیگر مسلمانان راستین به دفاع از حریم شیعه پرداختند. 

سرداران شهید «حاج قاسم سلیمانی»‌ ،«حاج حسین‌ همدانی»، «حاج سیدحمید تقوی‌فر» و «حاج عبدالله اسکندری» هم از جمله شهدا و فرماندهان شاخصی بودند که در این جبهه به شهادت رسیدند.

مدافعان سلامت و شهدای خدمت

با شیوع ویروس کرونا و به دلیل ایثار و از خودگذشتگی کادر درمان پزشکان و پرستان لقب «مدافعان سلامت» گرفتند و  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با پیشنهاد وزیر بهداشت مبنی بر «شهید خدمت» محسوب شدن کادر پزشکی، پرستاری،‌ بهداشتی و خدماتی که در جبهه خدمت‌رسانی به بیماران مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند موافقت کردند.

شهدای مدافع امنیت

همه شهیدان برای حفظ امنیت مردم و تمامیت ارضی کشورمان جان خودشان را از دست دادند. اما اغتشاشاتی که از اواخر شهریورماه صورت گرفت،نیروهای برقراری امنیت برای پیشگیری از آسیب رسیدن به مردم، مثل همیشه در خطر مقدم دفاع از آرمان‌های مردم در مقابل اغتشاشگران ایستادند و پشتیبانان این اغتشاشگران به دلیل شکست در طرح‌هایشان،حملات تروریستی خودشان را افزایش دادند که نمونه بارز این اقدامات غیرانسانی،حمله به حرم شاهچراغ بود. در مجموع طی این اغتشاسات بیش از ۶۳ تن در شهرهای مخلتف کشور به شهادت رسیدند و به عنوان شهید مدافع امنیت معرفی شدند.

بر اساس آخرین آمار اعلام شده، مردم ایران برای حفظ آرمان‌های انقلاب اسلامی ۲۲۸ هزار و ۵۶۴ تقدیم کرده‌اند.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید