نگاه هابل به ابرنواختری در 30 میلیون سال پیش

تلسکوپ فضایی هابل تصویر خیره کننده‌ای از یک کهکشان دور و ابرنواختر رخ داده شده در آن را گرفته است.

 

به گزارش گروه علم و پیشرفت  به نقل از اسپیس، آخرین عکس هابل نمایی جانبی از کهکشان UGC 2890 را به ثبت رساند که در فاصله 30 میلیون سال نوری از زمین در صورت فلکی زرافه (Camelopardalis) قرار دارد. UGC 2890 مانند کهکشان راه شیری، مارپیچی با یک برآمدگی مرکزی و قرص ستاره‌دار در حال چرخش است.

در سال 2009، اخترشناسان یک انفجار فوق العاده پرانرژی را در کهکشان مشاهده کردند؛ که به این دلیل به وجود آمد که یکی از ستاره های آن که 11 تا 15 برابر جرم بیشتری از خورشید داشت سوختش تمام شد و به عنوان یک ابرنواختر منفجر شد. (البته این ابرنواختر در سال 2009 منفجر نشد؛ با توجه به اینکه UGC در فاصله 30 میلیون سال نوری از ما قرار دارد، ما شاهد اتفاقاتی هستیم که 30 میلیون سال پیش در آنجا رخ داده است.)

ستاره شناسان از چندین تلسکوپ اروپایی در فنلاند، ایتالیا، اسپانیا و اسلواکی برای مطالعه این ابرنواختر از 30 مارس 2009  درست روز بعد از کشف آن  تا نوامبر همان سال استفاده کردند. چهارده سال پس از انفجار ابرنواختر، هابل به بقایای این رویداد کیهانی نگاه کرده است.

هابل برای گرفتن این تصویر از دوربین پیشرفته خود(ACS) استفاده کرده است. به گفته ناسا، ابزار ACS قادر است اجرام اعماق آسمان را در طیف وسیعی از طول موج‌ها از ماوراء بنفش تا مادون قرمز نزدیک ببیند و کهکشان UGC 2890 را آبی با رشته‌هایی از گرد و غبار قرمز تیره نشان می‌دهد.

پایان پیام/

@tajrishonline

ما را دنبال کنید