این شهاب سنگ چقدر ترسناک است؟

مطالعات جدید نشان می‌دهند که اوموآموآ(Oumuamua)یک سفینه فضایی مربوط به فرازمینی‌ها نیست، بلکه سنگی است که هیدروژن بیرون می‌ریزد.

پریسا عباسی- انتشار هیدروژن از داخل اوموآموآ ممکن است توضیحی برای برخی رفتارهای عجیب این جرم بین ستاره ای باشد.

تحقیقات جدید نشان می‌دهند که ممکن است توضیح معقولی برای حرکات عجیب اوموآموآ وجود داشته باشد، و این جرم بین‌ستاره‌ای، هیچ ربطی به بیگانگان هوشمند ندارد.

این موضوع که میهمان عجیب بین ستاره ای ما(اولین جرم آسمانی کشف شده در منظومه شمسی ، که خارج از آن شکل گرفته است)، در حال دور شدن از جاذبه خورشید است، آن را به یک راز علمی برای دانشمندان تبدیل کرده است. زمانی که یخ داخل ستاره‌های دنباله‌دار توسط خورشید شروع به گرم شدن می‌کنند، آنها این نوع شتاب عجیب را به خود می‌گیرند، اما اوموآموآ یک ستاره دنباله‌دار نیست. این رازآلودگی تا آنجا پیش رفت که برخی از نظریه‌پردازان گفتند ممکن است اوموآموآ یک فضاپیمای بیگانه باشد.

اما مطالعه جدیدی که ۲۲ مارس در مجله نیچر منتشر شد، توضیح ساده‌تری دراین باره دارد: ممکن است مولکول‌های هیدروژن محبوس در یخ زیر سطح اوموآموآ، با گرم شدن خورشید از سطح این جسم آزاد شده و حرکت اوموآموآ از کنار خورشید را کمی کندتر کرده باشند.

جنیفر برگنر، شیمی‌دان دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، و نویسنده اصلی این مطالعه به لایوساینس گفت: دانشمندان در مشاهداتشان قادر به تشخیص مولکول‌های هیدروژن در اوموآموآ نبودند.

اوموآموآ برای اولین بار در اکتبر ۲۰۱۷ رصد شد و برای مدت چهار ماه در دیدرس تلسکوپ‌ها بود و سپس از دید خارج شد. این جرم آسمانی به لطف خصوصیات عجیبی که داشت، در همان مدت کوتاه، منجمان را سرگردان کرد. به گفته ناسا این جسم که شبیه به سیگار است، حدودا ۴۰۰ متر طول و شاید ۱۰ برابر لاغرتر از آن بود. محققان ابتدا تصور می‌کردند که این جرم ممکن است یک دنباله‌دار باشد، اما با نزدیک شدن به خورشید، دنباله‌ای تشکیل نداد و ابری از غبار و گاز از آن ساطع نشد.

9qLw7sRtDnYaVQZAHgnFRm-970-80.jpg

اگر تغییرات غیرقابل توضیح سرعت این جرم آسمانی، زمانی که در این اطراف بود، توسط محققان مشاهده نشده بوده، ممکن بود به عنوان یک سیارک(سنگ‌های فضایی که تنها تحت تأثیر گرانش حرکت می‌کنند) محسوب شود.

برگنر گفت: « مطالعاتی در این خصوص انجام شدند که سعی در توضیح این مشاهدات داشتند، اما هیچ کدام واقعاً نمی‌توانستند بدون نیاز به سناریوهای شکل‌گیری بسیار خاص غیرمحتمل این کار را انجام دهند.»

با این حال، شواهدی وجود داشت که یک مولکول سبک، مانند هیدروژن، ممکن است بتواند مسیر حرکت جسمی مانند اوموآموآ را مشخص کند. برگنر و همکارش داریل سلیگمن ، که یک محقق فوق دکتری در دانشگاه کرنل است، این احتمال را که هیدروژن به دام افتاده در اوموآموآ می تواند توضیحی برای شتاب گرفتن آن شود را مدل سازی کرد.

 

@tajrishonline

ما را دنبال کنید