توسعه پوست الکترونیکی برای ربات‌های نرم

محققان دانشگاه ادینبرو اسکاتلند در مطالعه اخیرشان اظهار کردند پوست الکترونیکی را برای ربات‌های نرم توسعه دادند.
 به نقل از دنیوز، آیا شانس بیشتری برای دادن حس لامسه واقعی به ربات‌ها داریم؟ پاسخ این سوال احتمالا مثبت است چرا که محققان به تازگی اظهار کردند پوست الکترونیکی را برای ربات‌های نرم توسعه دادند.
پوست الکترونیکی به این امید که ممکن است به روش‌های جراحی کمک کند و شاید برای کسانی که مشکلات حرکتی دارند مفید باشد، توسط دانشمندان ساخته شده است. برای اولین بار، ربات‌های نرم اکنون سطحی از خودآگاهی فیزیکی قابل مقایسه با انسان و سایر حیوانات دارند. به گفته محققان دانشگاه «ادینبرو»، این روش می‌تواند به پیشرفت‌های بیشتری در رباتیک نرم منجر شود و به اجسام اجازه ‌دهد تا حرکات خود را در حساس‌ترین محیط‌ها به طور دقیق تشخیص دهند.
ربات‌های نرم با پوست الکترونیکی که دانشمندان با استفاده از مواد انعطاف‌پذیر به جای فلز یا پلاستیک سخت ایجاد می‌کنند، می‌توانند برای کارهای مختلفی از جمله اندام مصنوعی، تجهیزات جراحی و ابزارهایی که مکان‌های خطرناک را بررسی می‌کنند و در عین حال انعطاف‌پذیری بالایی دارند، استفاده شوند. این تیم تحقیقاتی از اولین کسانی هستند که راه حلی ایجاد کرده که به ربات‌های نرم قابلیت‌های سنجش بسیار دقیق و در زمان واقعی می‌دهد. یک پوسته الکترونیکی انعطاف‌پذیر که تنها یک میلی‌متر ضخامت دارد و از لایه نازکی از سیلیکون ساخته شده است که با سیم‌ها و آشکارسازهای حساس تعبیه شده است.دانشمندان توانستند با استفاده از پوست الکترونیکی و همچنین هوش مصنوعی، ربات‌های نرمی را با قابلیت احساس سریع حرکات و تغییر شکل‌های خود با دقت میلی‌متری در سه بعدی، در زمان واقعی ارائه کنند. دانشمندان این پوسته الکترونیکی را با اتصال آن به یک بازوی ربات انعطاف‌پذیر مورد آزمایش قرار دادند و دریافتند که این فناوری قادر به تشخیص انواع حرکات پیچیده، خم شدن و کشش و پیچش در کل دستگاه است.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید