تورم داغ بازار مسکن در دی‌ماه

آمارهای رسمی از شکسته شدن رکورد 26ماهه تورم ماهانه بازار مسکن حکایت دارد

 

شاخص قیمت مسکن شهر تهران، فقط در دی‌ماه امسال 9.8درصد رشد کرده که این رقم بالاترین میزان رشد ماهانه از مهر‌1399 تاکنون محسوب می‌شود.
به‌گزارش همشهری، مرکز آمار ایران میانگین وزنی قیمت یک متر آپارتمان در شهر تهران در دی‌ماه امسال را 54میلیون‌و‌926هزار‌تومان اعلام کرده که تا اینجای کار، بالاترین رقم در طول تاریخ بازار مسکن ایران محسوب می‌شود. با احتساب این قیمت، میانگین قیمت یک آپارتمان 75متری در شهر تهران به 4میلیارد‌و‌120میلیون‌تومان رسیده است.

  سبقت مسکن از قطار تورم
شاخص قیمت مسکن شهر تهران در حالی با جهش 9.8درصدی در دی‌ماه مواجه شده که نرخ تورم ماهانه مصرف‌کننده در این‌ماه 4.3درصد بوده است. از نگاهی دیگر، تورم مصرف‌کننده در دی‌ماه 2.4درصد بالاتر از آذرماه بوده است درحالی‌که تورم ماهانه بازار مسکن در همین بازه زمانی 5.7درصد بیشتر شده است. این شتاب تورمی قابل‌توجه که سرعت آن به 2.4برابر تورم عمومی می‌رسد، بیش از آنکه ناشی از تبعات تورمی اقتصاد باشد، ریشه در جهش تورم انتظاری بازار و همچنین نگرانی صاحبان سرمایه ریالی از تنش‌های ارزی دارد و به‌نظر نمی‌رسد جز با رفع ریشه‌ای این نگرانی‌ها، بتوان مانع از تکرار آن شد.

  مسکن امسال 66درصد گران‌تر از پارسال
اطلاعات مرکز آمار ایران نشان می‌دهد: در دی‌ماه، میانگین قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران 66درصد نسبت به دی‌ماه سال قبل افزایش پیدا کرده که این میزان، 13.9درصد بالاتر از تورم نقطه‌به‌نقطه آذرماه است. در اثر این اتفاق، میانگین ارزش یک آپارتمان 75متری در شهر تهران که در سال‌گذشته 2میلیارد‌و‌361میلیون‌تومان بود، یک میلیارد و 758میلیون تومان افزایش پیدا کرده و به 4میلیارد‌و‌120میلیون‌تومان رسیده است. به‌عبارت‌دیگر، خریداران یک آپارتمان متوسط در دی‌ماه امسال باید یک میلیارد‌و‌758میلیون‌تومان بیش از کسانی که در دی‌ماه سال قبل همین آپارتمان را خریده‌اند، پول پرداخت کنند.

  از تورم مسکن تا بدمسکنی
تبدیل شدن مسکن به‌عنوان یک نیاز ضروری به رؤیایی دست‌نیافتنی، مستقیماً بر کیفیت زندگی خانوارهای ایرانی اثرگذار است و در ابعاد گوناگون آنها را دچار بدمسکنی می‌کند؛ چراکه بسیاری از خانوارها، ناگزیر به حضور در بناهایی با حداقل سرانه فضا و زیربنا هستند. علاوه بر این در بازار اجاره، بسیاری از خانوارها به‌واسطه ناتوانی در جبران رشد قیمت اجاره، ناچار به کوچ به مناطق پایین‌تر از محل سکونت، حاشیه شهرها یا حتی خروج از شهر محل سکونت خود خواهند بود و این مسئله به‌واسطه اختلاط فرهنگ‌ها و دگرگونی جایگاه اجتماعی خانوارها می‌تواند به بروز آسیب‌های اجتماعی برای آنها منجر شود.

  سیگنال تورمی مسکن به بازار اجاره
فارغ از عوامل و دلایل جهش متوالی قیمت مسکن در‌سال‌جاری، این رشدهای نجومی به سوخت تورمی برای بازار اجاره تبدیل شده است؛ به‌گونه‌ای که حتی در کسادی فعلی این بازار نیز قیمت اجاره برای متقاضیان انگشت‌شمار موجود در بازار با رشدهای قابل‌تأمل مواجه بوده است. متأسفانه، تمایل متولیان حوزه مسکن به گفتاردرمانی بازار اجاره و بی‌عملی طولانی‌مدت آنها در اجرای طرح‌ها و بسته‌های ساماندهی این بازار باعث شده هیچ ابزار کارآمدی برای مهار بازار اجاره در ایران وجود نداشته باشد و مستأجران در برابر امواج تورمی در این بازار به‌معنای واقعی کلمه بی‌پناه باشند. در شرایط فعلی و با فرض حفظ فاصله موجود میان درآمد اجاره و ارزش مسکن در بازار، تورم نقطه‌به‌نقطه 66درصدی مسکن نسبت به سال قبل به‌معنای ظرفیت افزایش 66درصدی میانگین قیمت اجاره در همین بازه زمانی است؛ درحالی‌که هم از منظر افزایش دستمزد و حقوق و هم ازلحاظ حاشیه سود کسب‌وکارها، احتمال افزایش 66درصدی میانگین درآمد خانوارهای مستأجر در همین بازه زمانی بسیار بعید به‌نظر می‌رسد.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید