درآمدهای نفت و گاز در دولت سیزدهم افرایش یافته است

عضو کمیسیون انرژی مجلس از درآمدهای کشور در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی در یکسال و نیم گذشته خبر داد.

هادی بیگی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، اظهار داشت: دولت سیزدهم در عرصه نفت و گاز و پتروشیمی دستاوردهای قابل توجهی داشته است. نخست موضوع صادرات خدمات فنی و مهندسی به بعضی از کشورها از جمله ونزوئلا است. این دستاورد بزرگی است زیرا ما به درجه ای رسیدیم که تخصص کشور صادر می‌شود.

وی ادامه داد: ما در ونزوئلا پالایشگاهی را تحویل گرفتیم و توانستیم آن را تعمیر کنیم و پیوند میان نفت و میعانات گازی با پالایشگاهی در خارج کشور ایجاد شد که تا حدی صادرات تضمین شود. در ادامه این موضوع ارتباط سیاسی بین کشور ایران و ونزوئلا به یک ارتباط اقتصادی تبدیل شده است و این دستاوردی است که قابلیت توسعه به کشورهای منطقه را دارد.

بیگی نژاد در ادامه با اشاره به فروش نفت و میعانات گازی و گاز گفت: قبلاً گاز صادر می‌شد اما نفت و میعانات گازی در طول یک سال و نیم اخیر بیشتر شده است درآمدهای کشور را افزایش یافت ‌و به موازات اینکار ارز مربوطه هم به کشور بازگشت و این دستاورد مهم است و زحماتی که در دولت گذشته متحمل می‌شدیم اکنون نداریم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه جمع‌آوری گازهای کلر در دولت با جدیت بیشتری پیگیری شد. علاوه بر این موضوع پالایشگاه سازی با جدیت بیشتری دنبال شد، افزود: موضوع روابط اقتصادی را ترکمنستان از دیگر دستاوردهای دولت در این حوزه است که به سمت بهبودی می‌رود و امیدواریم ما روابط را به واردات گاز از ترکمنستان برسانیم. زیرا واردات گاز باعث می‌شود که افت فشار شمال کشور در زمستان جبران شود.

وی ادامه داد: در دولت قبل وزیر نفت چندان اهتمامی به این موضوع نداشت هر چند پالایشگاه ستاره خلیج فارس حدود 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشت، اما اهتمام جدی نبود. فاز دوم پالایشگاه آبادان، مهر خلیج‌فارس و پالایشگاه شهید سلیمانی به صورت جدی دنبال می‌شود که امیدواریم هر چه زودتر به نتیجه برسد.

بیگی نژاد گفت: وزارت نفت در یکسال و نیم گذشته برای رفع نیاز مردم در داخل و فروش نفت در خارج دستاوردهای مهمی داشته و حجم صادرات نسبت به گذشته بیشتر شده است. برای فرآهم کردن منابع مالی پیش‌بینی شده در بودجه دولت شبانه روز تلاش می‌کنند و نسبت به مجلس پاسخگو بوده‌اند.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید