رکود جدید طلا، چقدر زمان می‌طلبد؟

تحلیلگران بر این باورند که با وجود بحران‌های بانکی اخیر، طلا همچنان به عنوان دارایی امن می‌درخشد؛ البته حصول به رکود جدید برای فلز زرد نیاز به زمان دارد.
 به نقل از «کیتکونیوز»، با وجود ابهام زیاد در بازارهای مالی، اکثر تحلیلگران انتظار دارند که رسیدن قیمت طلا به بالاترین رکورد جدید و به بالای 2000 دلار در هر اونس، فقط مستلزم زمان است.
با این حال، با توجه به اینکه بازار تا حدی پر سر و صدا به نظر می‌رسد، ممکن است رسیدن طلا به هدف جدید خود در هفته‌ی آینده، چالش‌برانگیز باشد. دورنمای محتاطانه‌ی طلا و نقره در حالی است که این فلزات گرانبها شاهد شکست (بریک‌اوت)  در بالای به ترتیب 2000 دلار و 25 دلار در هر اونس بودند.
بازار طلا به دنبال این است که هفته را با افزایش نزدیک به 2 درصد به پایان برساند، زیرا قرارداد ژوئن آخرین بار با قیمت 2023.70 دلار در هر اونس معامله شد. در همین حال، نقره همچنان به عملکرد بهتر خود ادامه می‌دهد و قیمت‌ها در پایان هفته معاملاتی کوتاه‌شده به دلیل تعطیلات، بیش از 3 درصد رشد کردند. زیرا قرارداد ماه می برای این فلز گرانبها با 25.04 دلار در هر اونس معامله شد.
در هفته‌ی گذشته، طلا و نقره به طور قابل توجهی از کاهش شدید بازده اوراق قرضه سود برده‌اند که به نوبه‌ی خود بر دلار آمریکا تاثیر گذاشته است. شاخص دلار آمریکا در پایان روز پنج‌شنبه در حمایت بحرانی حدود 102 واحد قرار گرفت.

طلا و دلار
به گفته‌ی برخی از تحلیلگران، اگر دلار آمریکا شتابی بیابد، می‌تواند سرمایه‌گذاران را وادار کند تا در شرط‌بندی طلای صعودی خود سود ببرند.
از سوی دیگر، به نظر می‌رسد دلار آمریکا  دوباره در تلاش است تا یک روند صعودی کوتاه‌مدت را در نمودار روزانه‌ی خود ایجاد کند، در حالی که روند حرکت طلای ژوئن کمی سنگین به نظر می‌رسد. با تمام این‌ها، ما قبلاً این داستان را دیده‌ایم و می‌دانیم که معمولاً با کاهش ارزش دلار به پایان می‌رسد. 
آینده‌ی دلار آمریکا و طلا را می‌توان تنها با تعداد انگشت‌شماری از گزارش‌ها در هفته‌ی آینده تعیین کرد که در ابتدای این لیست، گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در ماه مارس قرار دارد. گرچه بازارها روز جمعه برای آخر هفته‌ی طولانی عید پاک تعطیل خواهند بود، اما دولت ایالات متحده گزارش را منتشر خواهد کرد.
تحلیلگران خاطرنشان می‌کنند که سرمایه‌گذاران و معامله‌گران باید منتظر بمانند تا بازارها روز یکشنبه باز شوند تا بتوانند به داده‌ها واکنش نشان دهند. بر اساس پیش‌بینی‌های اجماعی، اقتصاددانان انتظار دارند که اقتصاد در ماه گذشته 288000 شغل ایجاد کند. تحلیلگران خاطرنشان می‌کنند که هر آمار بهتر از حد انتظاری برای دلار آمریکا و طلا منفی خواهد بود.
در این بین، گزارش مشاغل آتی می‌تواند از اهمیت قابل توجهی برخوردار باشد. تحلیلگران کالا در TD می‌گویند: یک گزارش قوی می‌تواند انتظارات فدرال رزرو را تقویت کند.جدا از گزارش مشاغل، تحلیلگران خاطرنشان می‌کنند که داده‌های تورم در هفته‌ی آینده نیز می‌تواند تا حدودی از دلار آمریکا حمایت کند. اقتصاددانان گفته‌اند که بازار کار قوی و تورم بالا و مداوم عوامل مهمی هستند که می‌توانند فدرال رزرو را مجبور به ادامه‌ی افزایش نرخ بهره کند.

افزایش نرخ بهره
انتظارات فزاینده‌ای وجود دارد که چرخه‌ی انقباض فدرال رزرو به پایان رسیده است. مطابق با ابزار سنجش احتمال، بازارها تقریباً شانس 50/50 را در نظر می‌گیرند که بانک مرکزی نرخ‌های بهره را بین 4.75 تا 5.00 درصد بدون تغییر باقی بگذارد.
در حالی که افزایش ۲۵ واحدی دیگر در ماه می باعث ایجاد باد مخالف برای طلا خواهد شد، بسیاری از تحلیلگران آن را به‌عنوان عامل تغییری برای این فلز گرانبها تلقی نمی‌کنند. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که در این شرایط، سرمایه‌گذاران فقط باید کمی بیشتر منتظر بمانند تا رکوردهای دوباره مشاهده شوند.
به بیان شان لوسک، یکی از مدیران در والش تریدینگ، حتی اگر طلا از نظر تکنیکال در سطوح فعلی اشباع خرید شود، حمایت قابل قبولی در بازار وجود دارد.
با نگاهی فراتر از نرخ‌های بهره آمریکا، لوسک بر این باور است که بحران جاری بانکی به حمایت از طلا به عنوان یک دارایی امن ادامه خواهد داد.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید