ناوگان هوایی در ۶ ماهه نخست ۱۴۰۲ توسعه می‌یابد

ناوگان هوایی فرسودگی زیادی داشت که در همین مدت کوتاه تعداد قابل توجهی به ناوگان هوایی افزوده شد و در شش ماهه ابتدای سال جدید ناوگان هوایی نوسازی می‌شود.

 

وزیر راه و شهرسازی بر توسعه ناوگان هوایی تاکید کرد و گفت: ناوگان هوایی فرسودگی زیادی داشت که در همین مدت کوتاه تعداد قابل توجهی به ناوگان هوایی افزوده شد و در شش ماهه ابتدای سال جدید ناوگان هوایی نوسازی می‌شود.

 مهرداد بذرپاش با حضور در یک برنامه رادیویی به تشریح بخشی از مهمترین اهداف وزارتخانه در سال ۱۴۰۲پرداخت و گفت: این وزارتخانه  تأمین مسکن خانوارهایی دارای سه فرزند و بیشتر را بر عهده دارد  و در سال ۱۴۰۲ روند اجرای پروژه‌های مسکن شتاب بیشتری خواهد گرفت و در سال ۱۴۰۱ نیز روند تأمین زمین پیگیری و ۲۸ هزار هکتار برای ساخت مسکن حمایتی تأمین شد.

برنامه احیای شبکه ترانزیتی راه ابریشم

عضو کابینه دولت سیزدهم توضیح داد: یکی از اولویت‌های وزارت راه و شهرسازی در ۱۴۰۱ و تداوم آن در سال جدید تکمیل کریدورهای ریلی و جاده‌ای جنوب به شمال و شرق به غرب کشور است. زیرا موقعیت جغرافیایی ایران موقعیت مناسبی است و این امکان وجود دارد تا شبکه ترانزیتی راه ابریشم را که در گذشته وجود داشته احیا کنیم.

ظرفیت ترانزیتی موجود در کشور ثروت ملی تولید می‌کند

بذرپاش تصریح کرد: ظرفیت ترانزیتی موجود در کشور  می‌تواند برای کشور ثروت ملی تولید کند. بنابراین تکمیل ظرفیت کریدورهای ریلی در راستای رسیدن به همین هدف است.

وی از دیگر اقدامات در دستور کار وزارت راه و شهرسازی را تکمیل کریدورهای جاده‌ای نوار ساحلی جنوب عنوان کرد و گفت:  این کریدور از مرز شلمچه آغاز می‌شود و به چابهار در دریای عمان و خلیج فارس می‌رسد. 

بهره‌مندی از حمل و نقل ترکیبی با تکمیل کریدور ساحلی جنوب

وزیر راه و شهرسازی بر ضرورت تکمیل صنعت حمل‌ونقل ترکیبی کشور برای بهره‌مندی از اقتصاد دریامحور تاکید کرد و افزود: زمانی که کالاها به بنادر کشور می‌رسد باید با ریل یا جاده به نقاط مختلف کشور حمل شود. بنابراین در برنامه است تا پایان دولت سیزدهم کریدور ساحلی به اتمام برسد. ۵۰۰ کیلومتر این کریدور باقیمانده بود که ۵۰ کیلومتر آن در هفته‌های اخیر افتتاح شد و ۵۰ کیلومتر دیگر در روزهای آینده در استان سیستان و بلوچستان افتتاح خواهد شد.

بذرپاش گفت: تکمیل ظرفیت بندرگاهی نیز در برنامه است. خط آهنی که  در شهر رشت به بندر کاسپین در حال انجام است در ماه‌های ابتدای سال ۱۴۰۲ به اتمام می رسد. این افتتاح سبب خواهد شد که عملا کریدوری که از شمال از طریق ریل به شهر رشت می‌آید و با کریدور جاده‌ای تا بندرعباس می‌رود ظرفیت مناسبی را در حوزه ترانزیت و حمل کالا به کشور بیفزاید.

حمل و نقل ترکیبی در دستور کار وزارت راه و شهرسازی است

وی افزود: در کنار توسعه حمل‌ونقل ریلی، توسعه حمل‌ونقل جاده‌ای و توسعه زیرساخت‌های بندری در دستور کار وزارت راه و شهرسازی است که در سال ۱۴۰۲ به سرعت این پروژه‌ها به اتمام می‌رسد.

وزیر راه و شهرسازی یکی از خطوط اصلی ریلی را شبکه ریلی شرق کشور از چابهار تا سرخس برشمرد و گفت: این خط ریلی ظرفیت خوبی را برای تولید و اقتصاد کشور دارد که تکمیل این خط نیز در برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی است.

ناوگان هوایی در ۶ ماهه نخست سال جدید توسعه می‌یابد

بذرپاش در ادامه بر توسعه ناوگان هوایی تاکید کرد و گفت: ناوگان هوایی فرسودگی زیادی داشت که در همین مدت کوتاه تعداد قابل توجهی به ناوگان هوایی افزوده شد و در شش ماهه ابتدای سال جدید ناوگان هوایی نوسازی می‌شود.

وی تصریح کرد: تکمیل و توسعه فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) به عنوان هاب اصلی منطقه‌ای در دستور کار است و این فرودگاه مهم طی دو تا سه سال آینده به یک ظرفیت فرودگاهی بین‌المللی معتبر تبدیل خواهد شد.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید