وضعیت تجارت چای نگران‌کننده است

مدیر اجرایی سندیکای چای میزان تولید این محصول در کشور را 26 هزار تن برآورد کرد و گفت: حجم صادرات چای ایران 33 هزار تن برآورد می‌شود و این آمار با میزان تولید چای همخوانی ندارد. این موضوع را با وزیر جهاد کشاورزی نیز درمیان گذاشتیم.
صادق حسنی، مدیر اجرایی سندیکای چای تصریح کرد: در شرایطی که دچار کمبود ارز هستیم، 98 هزار تن چای با ارز نیمایی وارد کشور می‌شود، از این رو ضرورت دارد که دستگاه‌های نظارتی به این موضوع ورود کنند.
او درباره موضوع ارائه دلار 28 هزار و 500 تومانی به یک واردکننده چای و اقدام این واردکننده به  فروش دلارها در بازار آزاد و عدم واردات چای اظهار داشت:  در این باره مدرکی به صورت مستند وجود ندارد اما صحبت‌هایی در این باره به گوش رسیده است. اما نکته تعجب برانگیز این است که در 11  ماه گذشته حدود 98 هزار تن چای وارد کشور شده که در چند سال گذشته این میزان واردات چای به کشور بی‌سابقه بوده‌ است و همچنین در همین مدت زمان میزان صادرات چای ابهاماتی دارد.
وی گفت: طبق مستندات در اختیار و آمار استخراج شده از گزارش‌های رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران؛ در 11 ماه گذشته 98 هزار و 701 تن چای با ارزش میانگین 5 دلار و 84 سنت وارد شده است. این میزان واردات چای در شرایطی انجام و در دی و بهمن ماه بسیار سر و صدا شد که واردات چای را ممنوع اعلام کردند اما در همین دی ماه حدود 11 هزار تن چای وارد شد. 
مدیر اجرایی سندیکای چای با بیان اینکه این میزان واردات چای نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، افزایش 48 درصدی داشت، ادامه داد: موضوع مهم این است که این میزان واردات با ارز نیمایی انجام شده و البته شنیده می‌‌شود عده‌ای هم برای واردات چای از ارز 28 هزار و 500 تومانی استفاده کردند اما از صحت این موضوع اطلاع نداریم و گویا هر شرکتی با یک نرخ متفاوتی نسبت به واردات چای اقدام کرده‌است اما از آنچه مطمئن هستیم این است که تمام واردات حداقل با ارز نیمایی انجام می‌شود. 
حسنی تاکید کرد: از سوی دیگر در سال 1401 تمام تولیدات چای ایرانی 26 هزار و 171 تن بوده است اما در 11 ماه گذشته 33 هزار و 643 تن چای از کشور صادر شده‌است. یعنی 7 هزار و 472 تن بیشتر از تولید، صادر و این میزان صادرات با ارزش میانگین یک دلار و 23 سنت انجام شده است.
وی گفت: قابل پذیرش و باور نیست که چای با 5 دلار و 84 سنت وارد شود و صادرات آن با قیمت یک دلار و 23 صورت بگیرد. از سوی دیگر در مدت مشابه در سال گذشته چای با قیمت میانگین 4 دلار و 82 سنت چای وارد شده یعنی چای
 را گران هم وارد کرده‌ایم. 
مدیر اجرایی سندیکای چای درباره میزان مصرف چای در کشور اظهار داشت: پیش از این فرمول محاسبه میزان مصرف این بود که میزان تولید را با میزان واردات جمع و عدد صادرات را از آن کم می‌‌کردیم و عدد به دست آمده میزان مصرف کشور بود اما در حال حاضر با این وضعیت هیچ محاسبه‌ای نمی‌توانیم داشت. درگذشته که روال طبیعی بود یعنی در سال 1399 کل میزان مصرف در کشور به حدود 70 تا 80 هزار تن می‌رسید و امروز می‌بینیم که بیش از مصرف داخل، واردات انجام می‌شود و به نظر می‌رسد تا پایان سال عدد واردات چای از 100 هزار تن هم عبور می‌کند و میزان صادرات هم به 10 هزار تن بیشتر از تولید برسد. البته شنیده شده که نهادهای نظارتی مانند سازمان بازرسی به این موضوع ورود کرده و امیدواریم نتیجه رسیدگی‌ها اعلام شود.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید