ساخت نیروگاه‌های خورشیدی ۲۰ کیلوواتی

گروه اقتصادی/ معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از فرصت ویژه سرمایه‌گذاری برای ساخت نیروگاه‌های خورشیدی ۲۰کیلوواتی روی سقف سوله و محوطه‌های در اختیار واحدهای فعال مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور خبر داد.
علی رسولیان افزود: این موضوع در قالب طرحی حمایت‌گرانه توسط صندوق ملی محیط‌زیست در راستای تأمین مالی نیروگاه‌های خورشیدی ۲۰کیلوواتی به صورت ویژه برای واحدهای مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی و با هدف ایجاد نیروگاه‌های انرژی خورشیدی کوچک‌مقیاس روی سقف سوله و محوطه در اختیار این واحدها اجرا می‌شود.
او اضافه‌ کرد: در این طرح علاوه بر انعقاد قرارداد خرید تضمینی ۲۰ساله از سوی ساتبا (سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق) تسهیلات کم‌بهره برای ساخت نیروگاه‌های مذکور از سوی صندوق ملی محیط‌‌زیست به متقاضیان واجد شرایط ارائه می‌شود.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: این طرح که در راستای کاهش آلاینده‌ها و جلوگیری از تخریب محیط‌زیست برنامه‌ریزی شده است، با همکاری سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) و بانک توسعه تعاون به مرحله اجرا درمی‌آید.
رسولیان با اشاره به مزایای طرح یادشده، تصریح‌ کرد: قرارداد خرید تضمینی ۲۰ساله با ساتبا و درآمدزایی مطمئن و بلندمدت، تأمین ۸۰ درصد سرمایه‌گذاری مورد نیاز از طریق صندوق ملی محیط‌زیست تا سقف ۴۰۰ میلیون تومان و تسهیلات کم‌بهره حداکثر ۱۴درصد با اقساط پنج ساله از مهم‌ترین مزایای این طرح خواهد بود.
او خاطرنشان‌ کرد: متقاضیان طرح یاد‌شده، واحدهای فعال مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور دارای انشعاب برق و حداقل ۲۰۰مترمربع فضای سقف سوله‌  رو به جنوب هستند که اعتبارسنجی لازم در نظام بانکی برای ارائه تسهیلات به آنها نیز انجام خواهد شد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در طرح حاضر به‌منظور سهولت و استانداردسازی فرایندها، تسهیلات صندوق ملی محیط‌زیست فقط به نیروگاه‌های ۲۰کیلووات تعلق می‌گیرد، اما در صورت عدم تمایل به استفاده از این تسهیلات، امکان نصب نیروگاه در سایر مقیاس‌ها طبق شرایط اعلامی در سامانه «مهرسان» وزارت نیرو نیز وجود دارد.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید